Board Result 2019गुड़ामालानीशिक्षा

संस्कारधाम विद्यापीठ गुङामालानी – Science Result 2019

संस्कारधाम विद्यापीठ गुङामालानी
# Roll No Name Father Name Total Marks % Result
1 2532699 ABHISHEK GUPTA PRAMOD KUMAR GUPTA 443 88.60 First Division
2 2532700 AMRIT LAL HANJA RAM 290 58.00 Second Division By Grace
3 2532701 ARJUN RAM JETHA RAM 334 66.80 First Division
4 2532702 ASHOK KUMAR GODA RAM 333 66.60 First Division
5 2532703 ASHOK KUMAR KISHANA RAM 341 68.20 First Division
6 2532704 BABU LAL KARNA RAM 388 77.60 First Division
7 2532705 BHAGARAJ SONI BABU LAL SONI 386 77.20 First Division
8 2532706 CHUNNI LAL GODARA JOGA RAM GODARA 293 58.60 Second Division
9 2532707 DINESH KUMAR DERAJ RAM 324 64.80 First Division
10 2532708 DINESH KUMAR KANA RAM 260 52.00 Second Division By Grace
11 2532709 GIRDHARI RAM HEMRAJ RAM 303 60.60 First Division
12 2532710 GORDHAN RAM MANGLA RAM 292 58.40 Second Division
13 2532711 GUNWANT PATEL HUKAMA RAM 241 48.20 Second Division By Grace
14 2532712 JAGDISH CHOUDHARY JASRAJ CHOUDHARY 419 83.80 First Division
15 2532713 KAILASH KUMAR SAD RAM 298 59.60 Second Division
16 2532714 KARTA RAM HARI RAM 343 68.60 First Division
17 2532715 KHETAL BARHATH JAY SINGH 369 73.80 First Division
18 2532716 MAHENDRA CHOUDHARY MEVA RAM CHOUDHARY 406 81.20 First Division
19 2532717 MAHENDRA KUMAR JABRA RAM MEGHWAL 369 73.80 First Division
20 2532718 MALA RAM CHETAN RAM 402 80.40 First Division
21 2532719 MALRAJ SINGH SAGAT SINGH 411 82.20 First Division
22 2532720 MOHAN LAL RAM LAL 343 68.60 First Division
23 2532721 MUKESH KUMAR MOHAN LAL 375 75.00 First Division
24 2532722 NABHAVAT KHAN JAMIN KHAN 274 54.80 Second Division By Grace
25 2532723 NARENDRA KUMAR ADARA RAM 318 63.60 First Division
26 2532724 NARSI RAM BHERA RAM 359 71.80 First Division
27 2532725 NAVAL CHOUDHARY RAMA RAM 314 62.80 First Division
28 2532726 NEETA CHATRA RAM 260 52.00 Second Division By Grace
29 2532727 PARASA RAM MANA RAM 304 60.80 First Division
30 2532728 PARASH RAJPUROHIT RAMA RAM 329 65.80 First Division
31 2532729 PARVEEN KUMAR CHOUDHARY RAMA RAM CHOUDHARY 279 55.80 Second Division By Grace
32 2532730 PRAKASH CHAND JEEVA RAM 328 65.60 First Division
33 2532731 PRAKASH SOLANKI VAGATA RAM 304 60.80 First Division
34 2532732 PRASHANT SHARMA DHANRAJ SHARMA 345 69.00 First Division
35 2532733 PRATAP SINGH BHANWAR SINGH 233 SUPP 040/TH
36 2532734 PRAVEEN KUMAR RANA RAM 212 Failed
37 2532735 PRAVEEN KUMAR VISHNOI BHIKHA RAM VISHNOI 394 78.80 First Division
38 2532736 PUNESH KUMAR BABU LAL 288 57.60 Second Division
39 2532737 RAJENDRA SINGH BIRBAL SINGH 243 SUPP 040/TH
40 2532738 RAN SINGH RAMSWROOP 273 54.60 Second Division
41 2532739 SARSWATI KUMARI CHHAGAN DAS 306 61.20 First Division
42 2532740 SAWAI RAM SALOO RAM 364 72.80 First Division
43 2532741 SHAILESH KUMAR CHOUDHARY HAMIRA RAM CHOUDHARY 350 70.00 First Division
44 2532742 SOHAN LAL PANNA RAM 266 53.20 Second Division By Grace
45 2532743 TANRAJ SINGH DALPAT SINGH 244 SUPP 040/TH
46 2532744 UMESH KUMAR TARA CHAND 368 73.60 First Division
47 2532745 VIKASH VISHNOI SURESH KUMAR 284 56.80 Second Division
48 2532746 VIKARM DAN KAILASH DAN 361 72.20 First Division
49 2532747 CHHAGAN KUMAR HANUMANA RAM 298 59.60 Second Division
50 2532748 RAM LAL CHOUDHARY JAISA RAM 350 70.00 First Division
51 2532749 RAMESH SINGH BHERU SINGH 342 68.40 First Division
52 2532750 SHAYANTEE ASU MUKANA RAM 244 48.80 Second Division